Sveikatos ugdymas

2019 04 15

SVEIKOS MITYBOS ABC

2019 m. sausio mėn. 29 d., 31 d. ir vasario mėn. 05 d. priešmokyklinės grupė „Boružėlės“ mokiniai dalyvavo paskaitų cikle „Sveikos mitybos ABC“. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas „Klaipėdos miesto tikslinių gyventojų grupių sveikos gyvensenos skatinimo projektą“, vykdė nemokamus mokymus vaikams iki 18 metų.

Pamokėles vedė Vitalijus Limontas. Jis, kartu su vaikais, prisiminė maisto piramidės principus. Taip pat, buvo aiškinama, kokius nesveikus produktus galima keisti į sveikus. Buvo mokoma, kas sudaro pietų lėkštės proporciją– daržovės ir salotos užima pusę lėkštės, mėsa ir garnyras po puses pusę. Taip pat kokius produktus ar patiekalus geriausia valgyti vakare.

Antroje paskaitoje vaikai mokėsi maisto paruošimo būdų, buvo aiškinama, koks paruošimo būdas yra sveikiausias, o koks nesveikiausias. Priešmokyklinukams buvo rodoma kaip galima pagaminti tam tikrą patiekalą, naudojant vienokius ar kitokius įrankius.

Paskutiniame užsiėmime kalbėta apie tai, kaip užauga vaisiai ir daržovės, ant ko jie auga. Taip pat daugiausia dėmesio skirta įvairaus maisto: duonos, kruopų, pieno produktų ir kt. atsiradimui. Užsiėmimai vaikams labai patiko, visų paskaitų metu jie buvo aktyvūs, noriai žaidė žaidimus. 

Projekto veiklos finansuojamos iš Europos socialinio fondo. Daugiau informacijos: www.esinvesticijos.lt

Daugiau informacijos apie projektą:

http://www.sveikatosbiuras.lt/lt/projektai/klaipedos-miesto-tiksliniu-gyventoju-grupiu-sveikos-gyvensenos-skatinimas/


2019 04 08

Ankstyvosios intervencijos programa

Kas tai? Ankstyvosios intervencijos programa - tai planingų ir sistemingų priemonių visuma, skirta eksperimentuojantiems, nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas jauniems asmenimis. 

Daugiau sužinoti galite paspaudę nuorodą:


2018 09 05

Maistas vaikų priešpiečių dėžutėse

Rugsėjo 1 d. įsigalioja naujos rekomendacijos dėl vaikų maitinimo organizavimo. Sveikatos apsaugos ministerija, tėvų pageidavimu, skelbia nepageidaujamų produktų mokykloje sąrašą.

Nuoroda į sąrašą: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/maistas-vaiku-priespieciu-dezutese

 


2018 02 21

2018 m. Mokinių sveikatos priežiūros veiklos planas ir ataskaita


2017 – 2018 m. m. mokinių profilaktinių sveikatos patikrinimo duomenų analizė


2016 10 20

Visuomenės sveikatos specialistai primena,

ką reikia žinoti apie silantus

 

Lietuvoje nuolat vykdoma vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa.

Kas yra silantai? Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti. Verta žinoti, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys.

Ar silantai visiškai apsaugo nuo ėduonies? Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Specialistai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų.

Kokio amžiaus vaikų dantukai gali būti dengiami silantu? 6 – 14 metų. Efektyviausia ir rekomenduojama vos išdygus pirmiems nuolatiniams krūminiams dantims. Delsti negalima, nes vėliau padengimas silantais neduos norimo efekto.

Ar dengimas silantais skausmingas? Ne. Tai neskausminga keliolika minučių trunkanti procedūra. Dantuko gręžti nereikia. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą, silantas šiuo metu dažniausiai yra sukietinamas, panaudojant specialią šviesą.

 Ar ši paslauga mokama? Pagal šią programą numatytas paslaugas 6–14 metų vaikams nemokamai teikia sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusios poliklinikos, šeimos medicinos centrai, kuriuose dirba gydytojai odontologai arba burnos higienistai. Gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartį su ligonių kasomis, iš PSDF biudžeto mokama už visas minėto amžiaus vaikams suteiktas paslaugas. Nesudarę šių sutarčių privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.

 Kodėl vienų vaikų dantis ėduonis puola dažniau nei kitų? Dantų ėduonies atsiradimą lemia daugelis priežasčių: burnos higiena, sumažėjęs dantų atsparumas, dantų apnašos, paveldimumas. Įtakos turi ir mitybos įpročiai: neracionali mityba, didelis angliavandenių kiekis maiste, netinkamas mitybos režimas, mažas fluoro kiekis geriamajame vandenyje ir kt.

Ką daryti jeigu iškrito silantas? Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir informaciniais tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Patvirtinkite savo sutikimą juos naudoti, paspausdami „Sutinku“. Daugiau informacijos apie privatumo politiką.