Paroda „12-asis kilometras: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“

2017 03 29

Nuo kovo 20 dienos, visą savaitę, mūsų mokykloje buvo eksponuojama paroda „12-asis kilometras: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“. Genocido aukų muziejaus parengta paroda skirta 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudytiems Lietuvos piliečiams atminti. Visi jie – pirmosios sovietinės okupacijos aukos, naujam režimui „socialiai svetimi ir pavojingi elementai“, kuriuos reikėjo sunaikinti. 1942 m. liepos mėn.–1943 m. vasario mėn. Sverdlovsko srities NKVD valdybos vidaus kalėjimo rūsiuose buvo sušaudyti 77 Lietuvos piliečiai, tarp jų – aštuoni 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos Ministrų kabinetų nariai.

Nužudytų kalinių kūnai buvo sunkvežimiais išvežami už miesto ir užkasami masinėse kapavietėse. Jose užkasta apie 20 tūkst. politinių represijų aukų. 1996 metais šioje vietoje, šalia automagistralės Jekaterinburgas-Maskva 12-ojo kilometro, pastatytas politinių represijų aukų memorialinis kompleksas, kur įrašytos 18 500 aukų pavardės, tarp jų, deja, lietuvių pavardžių nėra, todėl dvidešimt devyneriuose stenduose atsispindi 77 Lietuvos piliečių likimai. Patalpinta daug vaizdinės medžiagos iš šių žmonių gyvenimo iki 1940 metų okupacijos. Eksponuojamos žuvusių lietuvių nuotraukos, jų biografijos,taip pat dokumentai iš baudžiamųjų bylų: nuo nutarimo areštui ir kratos orderio iki mirties nuosprendžio įvykdymo pažymos ir melagingų pranešimų artimiesiems apie mirties priežastį. Genocido aukų muziejaus dėka šitaip įamžintas 77 Lietuvos piliečių atminimas.

Visą savaitę mūsų mokyklos ir kitų mokyklų mokiniai lankėsi parodoje, diskutavo, kodėl taip galėjo įvykti, ar verta šiandien tai prisiminti, apie tai kalbėti? Visi pritarė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro istorijos skyriaus vedėjos žodžiams: “ Negalima pamiršti to, kas buvo brutaliai iš mūsų atimta: tėvai iš šeimų, vaikai iš mamų, mamos iš vaikų. Negalime pamiršti tokių dalykų – jiems senaties nėra“.

Istorijos mokytoja Lilijana Simutienė

Hits: 1126

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir informaciniais tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Patvirtinkite savo sutikimą juos naudoti, paspausdami „Sutinku“. Daugiau informacijos apie privatumo politiką.